Środa - 21 listopada 2018      > > 400-lecie Cudownego Obrazu < <

2013-04-20 Papież mianował nowego biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej

Papież Franciszek mianował ks. Stanisława Jamrozka biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej - przydzielając mu stolicę tytularną chełmską. Dotychczas pracował on w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. To pierwsza decyzja ws. Kościeła polskiego podjęta przez papieża Franciszka.

Ks. Stanisław zajmie miejsce bp Mariana Rojka, którego w czerwcu 2012 r. papież Benedykt XVI mianował ordynariuszem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W słowie opublikowanym na stronach archidiecezji przemyskiej biskup nominat podziękował "za wielkie zaufanie" papieżowi Franciszkowi oraz metropolicie przemyskiemu abp Józefowi Michalikowi. Zapewnił, że będzie ściśle współpracował w kierowaniu diecezją i wypełnianiu zadań, jakie mu "Pan Bóg wyznaczył". Wiernych i kapłanów poprosił o modlitwę. "Żeby nie zabrakło Bożej łaski, żebym jak najlepiej spełniał misję, do której mnie Pan wzywa" - dodał.
Abp Michalik, w słowie także opublikowanym na stronach archidiecezji, wyraził nadzieję, że "ksiądz biskup nominat ubogaci nas darami swojego umysłu, swojego serca, swojej szlachetności, z których jest znany". "Sprawdzał się jako człowiek nastawiony na służbę, na oddanie drugiemu człowiekowi" - zauważył.

Biskup nominat urodził się 5 maja 1960 r. w Rzeszowie. Jest najmłodszy spośród dwanaściorga rodzeństwa. Pochodzi z podrzeszowskiej parafii Malawa.
Po skończeniu w 1980 r. Technikum Budowlanego w Rzeszowie przez trzy lata pracował zawodowo. W 1983 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. 3 stycznia 1989 r. przyjął święcenia diakonatu, a 14 czerwca tego roku ówczesny ordynariusz przemyski bp Ignacy Tokarczuk udzielił mu święceń kapłańskich. Jego pierwszą parafią był Rymanów Zdrój. Trzy lata po święceniach bp Jamrozek został wysłany na studia z teologii duchowości na Katolicki Uniwersytet Lubelski, które ukończył tytułem licencjata nauk teologicznych. W latach 1994-96 był sekretarzem metropolity przemyskiego abp Józefa Michalika. Później studiował na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Tam w 2000 r. obronił doktorat. Jego rozprawa dotyczyła znaczenia pokory w życiu chrześcijańskim na podstawie pism przemyskiego kapłana bł. ks. Jana Balickiego. Po powrocie do kraju przez kilka miesięcy pracował w Ośrodku Formacji i Kultury Chrześcijańskiej w Jarosławiu. Od 2001 r. był ojcem duchownym w przemyskim seminarium duchownym. W roku 2009 został mianowany kanonikiem gremialnym przemyskiej kapituły metropolitalnej.

W naszej parafii Ks. Stanisław przebywał wielokrotnie i dał się poznać jako kapłan i człowiek sympatyczny, pełen miłości do innych ludzi oraz przepełniony wiarą. Dlatego módlmy się do Boga przez wstawiennictwo naszej Pani Pocieszycielki Strapionych o Boże błogosławieństwo i opiekę naszej Pani.