Środa - 15 sierpnia 2018      > > 400-lecie Cudownego Obrazu < <

2013-06-01 Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie

11 maja 2013 r. w kościele pw. MBPS w Wielkich Oczach przeżywaliśmy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie Rejonu Radymno.

Rozpoczęliśmy go zawiązaniem wspólnoty i modlitwą do Ducha Świętego. Moderator Ruchu Światło-Życie Rejonu Radymno ks. Bartłomiej Zakrzewski powitał uczestników - przedstawicieli Oaz Dzieci Bożych, Oaz Młodzieżowych oraz kręgów Domowego Kościoła Radymno (dekanaty Radymno I, Radymno II, Jarosław III).
Temat Dnia Wspólnoty brzmiał: "Kościół jest apostolski". Podczas konferencji dla dorosłych ks. Bartłomiej Data wikariusz z Radymna nawiązując do życia apostołów, mówił m.in. na temat ich posługi, mówił o życiu modlitwą, sakramentami, Słowem Bożym, a także o różnych przeszkodach, np. o oddzielaniu wiary od życia. W tym samym czasie w salce parafialnej ks. Łukasz Piróg z Radymna rozważał ten temat z młodzieżą.
Warto zajrzeć do Katechizmu, gdzie jest napisane: ,,(...)Cały Kościół jest apostolski, ponieważ jest "posłany" na cały świat. Wszyscy członkowie Kościoła, choć na różne sposoby, uczestniczą w tym posłaniu(...)" - KKK 863
Także w kościele przeżywaliśmy Namiot Spotkania. W czasie spotkań w parach, które odbywały się na terenie Wielkich Oczu, dzieliliśmy się, jakim słowem w ostatnim czasie Jezus we mnie zadziałał. Otwartość zapewniła nam wzajemne ubogacenie się. To była piękna okazja, by Jezusa przyjmować do swojego życia, doświadczać Go i nieść dalej.
Po godzinie odpowiedzialności przeżywaliśmy Eucharystię i majówkę, razem z parafianami. Przewodniczył jej ks. proboszcz Józef Florek, który wyraził radość, że możemy razem doświadczać Kościoła, zbudowanego na fundamencie apostołów. M.in. powiedział: "Ważne, aby każdy z nas nie był anonimowym członkiem Kościoła, ale człowiekiem, który czuje się w tym Kościele potrzebny". Podczas homilii ks. Daniel Trojnar Diecezjalny Moderator Ruchu Światło-Życie m.in. powiedział: "Każdy z nas powinien czuć, że to ja jestem wezwany do apostołowania, nie sąsiad, lecz przede wszystkim ja, na podstawie chrztu, bierzmowania, do tego, aby ewangelizować". Wspominając o autorytetach, wyznał: "W dzisiejszych czasach zły duch działa niszcząc autorytety. Kto nie opiera się na jakimś autorytecie, staje się człowiekiem, który żyje według własnego widzi mi się, egoizmu, wie wszystko najlepiej. Dlatego Jezus dał w Kościele autorytet apostołów. Żeby doszli do takiej wiary, jaką mieli, musieli poddać się kształtowaniu przez Jezusa. Też chcieli wiele rzeczy robić po swojemu i dlatego musieli przeżyć trudne sytuacje w swoim życiu". Po chwili dodał: "My też musimy nawracać się nieustannie we wspólnocie, bo ten drugi człowiek pokazuje mi Jezusa. Bóg, przez różne doświadczenia, przy pomocy człowieka, będzie kształtował moje serce. Kiedy opieram się na autorytecie Kościoła, wówczas mogę czuć w sercu siłę, bo wiem, że nie idę przez życie własną mocą, mogę się czuć dumny z tego, że jestem członkiem Kościoła" - powiedział ks. Daniel. Na zakończenia życzył, żeby każdy z nas w życiu znalazł swoje miejsce w Kościele, odkrył, że tylko mogę być silny Chrystusem wtedy, kiedy jestem we wspólnocie, kiedy mam obok siebie człowieka, z którym mogę iść przez życie.
Agapę wraz z elementami wspólnototwórczymi przeżywaliśmy w GOK-u. Młodzież z miejscowego gimnazjum w dramie ewangelizacyjnej przedstawiła nam odwieczną walkę dobra ze złem, w której zło zostało zwyciężone dobrem. Ks. Zakrzewski podziękował za dar Eucharystii oraz za wszystkich ludzi, których Pan Bóg stawia na naszej drodze wiary.
"Chrystus posłany przez Ojca jest źródłem i początkiem całego apostolstwa w Kościele", jest więc oczywiste, że skuteczność apostolstwa zarówno tych, którzy zostali wyświęceni, jak i świeckich, zależy od ich żywego zjednoczenia z Chrystusem. Stosownie do powołań, wymagań czasów i darów Ducha Świętego apostolstwo przyjmuje bardzo zróżnicowane formy. Zawsze jednak miłość, czerpana przede wszystkim z Eucharystii, "jest jakby duszą całego apostolstwa" - KKK 864

ŹRÓDŁO: http://przemyskie.info/index.php?strona=12&id=2375